جاذبه های گردشگری استان گلستان

 

نوع جاذبه

ردیف

نام جاذبه

مشخصات جاذبه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قلعه و دژ

1

قلعه باران

قلعه باران در ناحیه حاجی لر مینودشت قرار دارد و یکی از نقاط دیدنی و با شکوه استان گلستان می باشد که در 12 کیلومتری جنوب رامیان واقع شده و دارای چشم اندازهای زیبا است . در بالای آن چشمه آبی وجود دارد . این قلعه پیش از اسلام پایتخت اشکانیان بوده . طبیعت اطراف قلعه باران از نمای طبیعی و جالبی برخوردار است

2

چپاشک

 

3

قلعه خندان

گرگان – بلوار مازندران

4

اسپی دژ

 

5

دیوار دفاعی سد اسکندر

این دیوار دفاعی به نامهای قزن آلان – سد اسنگرر – سد فیروزه و سد انوشیروان نیز معروف است از معروف ترین آثار تاریخی استان گلستان است . طول این دیوار حدود 155 کیلومتر است . این دیوار در زمان ساسانیان احداث گردید ارتفاع دیوار 3 تا 5 متر و عرض آن 10 متر می باشد . اشیایی در حین کاوش از دیوار بدست آمده است که از آن می توان  سفال – شیشه و فلز نام برد .

6

دیوار شهر قدیمی تمیشه

بنای شهر قدیمی تمیشه و دیوار آن در غرب روستای سرکلانه خرابشهر (شهرستان کردکوی) بصورت تپه های پست و مرتفع جلب توجه می کند . قدت آن مربوط به اوایل اسلام تا دوره سلجوقی می باشد . این دیوار از دامنه کوه واقع در جنوب روستای سرکلاته شروع شده و تا دریای خزر ادامه دارد . عرض دیوار آن در برخی از قسمت ها 2 تا 5/2 متر بوده است .

7

کبری قلعه

در 15 کیلومتری شرق گنبد کاووس واقع شده و تقریباَ شکل مربع دارد سفال های جمع آوری شده از سطح تپه و دیوارهای خارجی نشان می دهد که شهرک در روزهای قبل از اسلام مورد سکونت بوده و پس از نیاز به احداث شهر عظیم دشت حلقه را ساختند .

8

دشت قلعه

این شهر در 15 کیلومتری جنوب شرقی گنبد کاووس قراردارد و به صورت 8 ضلعی نامنظم بنا گردیده است . در تپه آن که آثار دوران قبل از تاریخ مشخص می باشد آثاری چون سفال قرن هشتم و هفتم هجری بدست آمده است .

9

جر کلباد

به فاصله 5 کیلومتریغرب شهرستان بندرگز و در روستاهای کهنه کلباد واقع شده و از دامنه کوه تا ساحل دریا کشیده شده است . جر کلباد به طول 20 کیلومتر که قسمت اعظم آن قابل دیدن است اینجا به منظور حفاظت از پایتخت های شاه عباس حفر گردیده .

10

قلعه تاق

این قلعه در جنوب شرقی بالاجاده و (سورم سرا) و در جنوب قلعه شاه نشین واقع شده این قلعه به منظور مقاومت و ایستادگی مردم منطقه در طول دو قرن اول هجری است .

11

قلعه شاه و نشین

این قلعه بر قراز بلندای چماز کوه در شرق بالاجاده (سورم سرا) واقع شده است . قلعه شاه نشین مشرف بر مناطق جلگه ای بوده و قلعه نشینان آب مورد نیاز خود را از ارتفاعات کوهی در جنوب با استفاده از پالانه های سفالی تامین مر کردند .

12

قلعه مسنجیق

این قلعه در 43 کیلومتری جاده گنبد کاووس به داشلی برون واقع شده است .

13

رخمه آق بند

رخمه آق بند در روستای آق بند بخش داشلی برون در 30 کیلومتری شمال گنبد کاووس قراردارد . رخمه آق بند از دو قسمت تشکیل شده است . سنگ تبر رو بیشتر شبیه زین شتر یا بدنه شتر دوکوهانه می باشد . سفالهای بدست آمده از آن مربوط به اواخر هزاره دوم قبل از میلاد است .

14

قلعه بوقوتو

مینودشت – گالیکش در بین روستای نرسه

15

دشت حلقه

 

 

 

 

 

کاخ ها و عمارت ها

1

کاخ اختصاصی (موزه سلطنتی)

این عمارت که به کاخ اختصاصی معروف است در محل پارک شهر گرگان قرار دارد . بنای این کاخ با ویژگی های دوران پهلوی است (در دوطبقه) در حال حاضر از این کاخ به عنوان کتابخانه عمومی استفاده می شود .

2

کاخ شاسمن

این کاخ در شهرستان گرگان واقع شده و بنا به روایتی در سال 795 هجری قمری بوسیله امیر تیمور در ساحل رودخانه ساخته شد . برخی از مورخین و جغرافی دانان از این کاخ نام برده اند . بنای این کاخ توسط ابوبکر شاه سمانی (حاکم شاسبان) ساخته شده است .

3

کاخ آقا محمد خان

این بنا توسط محمد خان قاجار ساخته شده و در شهرستان گرگان قرار دارد ویژگی معماری را سلوب ساخته و نشانگر آن است که این بنا در تاریخ 12 هجری قمری ساخته شده است . این کاخ در نزدیکی دروازه بسطام سابق حدود فلکه کاخ و پارک شهر فعلی ساختمان شهرداری گرگان قرار دارد و فعالا در اختیار سپاه پاسداران است .این کاخ دارای عمارت های دارولعماره و دارالحکوه – کلاه فرهنگی عباس خانی و سلسیان خانی می باشد .

4

کاخ دادگستری

 

/ 0 نظر / 31 بازدید